Opublikowano Dodaj komentarz

Stoły na pojedynczej podstawie – dlaczego je wybrać?Stoły na pojedynczej podstawie – dlaczego je wybrać?

Coraz częściej właściciele restauracji, kawiarni oraz barów nie bez powodu decydują się na zakup stołów o pojedynczej podstawie. Wybierając stół z jedną nogą można optycznie powiększyć przestrzeń oraz nadać wnętrzu oryginalnego i estetycznego charakteru. Nie przypomina on klasycznych prostokątnych stołów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jest to ciekawy i praktyczny element w wyposażeniu lokali gastronomicznych.

Zalety stołów o pojedynczej podstawie

Stół o pojedynczej podstawie to ciekawy, a zarazem elegancki element aranżacji. Idealnie nadaje się do restauracji oraz kawiarni, gdzie przychodzą pojedynczy klienci lub osoby w małych grupach do 4 osób. Najczęściej osoby nie usiądą już przy zajętym stole, choć jest tam dużo miejsca. Wolą raczej wybrać wolne stoły, gdzie mogą w spokoju zjeść swój posiłek – dlatego brak wolnych stołów może zniechęcić ich do pozostania w lokalu. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku zakup stołów o pojedynczej podstawie – zwłaszcza w kawiarniach, gdzie klienci zaglądają, aby wypić poranną kawę czy w barach z przekąskami, gdzie chętnie odwiedzamy je np. podczas przerwy śniadaniowej.

Zaletą stołów o pojedynczej podstawie jest także komfort siedzenia. Nie krępują ruchów, a zasiadający przy obiedzie goście mają dużo miejsca na nogi. Stoły z jedną nogą mogą mieć okrągły lub kwadratowy blat, a ich noga jest stosunkowo smukła i najczęściej odpowiada blatowi.  Pojedyncza noga optycznie zwiększa przestrzeń we wnętrzu restauracji, co pasuje do stylu industrialnego. Użyteczność takich stołów również jest warta podkreślenia. Ich blat można łatwo i płynnie rozkładać, a konstrukcja pozostaje przy tym niezachwianie stabilna.

Do jakiego stylu pasują stoły z jedną nogą?

Stoły do restauracji o pojedynczej podstawie to wspaniałe rozwiązanie do lokali o małej przestrzeni, gdyż wybierając taki rodzaj mebli można zwiększyć liczbę wolnych stołów, a zarazem powiększyć optycznie przestrzeń.

Stoły z jedną nogą wpasowują się do wnętrz w stylu industrialnym, gdzie ceniona jest duża przestrzeń, proste dodatki oraz minimalna kombinacja barw. W połączeniu z ciekawymi dodatkami sprawią, że lokal nabierze niepowtarzalnego charakteru. Idealnym połączeniem do stołów z postumentem będą także meble w stylu skandynawskim. Prosty wystrój, gdzie głównym akcentem jest drewno i jasne dodatki, jest bardzo popularny nie tylko w domach, ale również w w lokalach gastronomicznych. Krzesło skandynawskie o prostym designu jest bardzo wygodne i będzie idealnie pasować do stołu z pojedynczym postumentem. Nie można zapominać o ładnych, ciekawych dodatkach, które urozmaicą chłodny wystrój wnętrza. Nadadzą się do tego szklane elementy, zwisające lampy z sufitu o długim kablu, czy też klasyczne rośliny.

Stół o pojedynczej podstawie – jakie krzesła i dodatki do tego?

Do stołów o pojedynczej podstawie doskonałym wyborem będą np. krzesła restauracyjne typu “krzyżak”. Można także postawić na wygodne, urokliwe fotele o pastelowych, spokojnych odcieniach. Pomimo tego, iż stół nie posiada dużej powierzchni, spokojnie mogą usiąść przy nim nawet 4 osoby, a spożywanie posiłku będzie przebiegało komfortowo. Warto wziąć pod uwagę ozdobienie stołu drobnym elementem, np. świeczkami, wysokim wazonem ze świeżymi kwiatami, czy też szklanym słoikiem z kamyczkami. Drewniane stoły o pojedynczej podstawie nie wymagają umieszczania na blacie obrusu lub ceraty.

Stół o pojedynczej podstawie – jaki kształt blatu?

Istnieją stoły o pojedynczej podstawie o różnych kształtach blatu. Może to być stół okrągły, stół podłużny lub kwadratowy. Kształt stołu ma duże znaczenie w planowaniu przestrzeni i rodzaju wnętrza. Jaki kształt blatu najlepiej wybrać, aby zachować największą estetykę, a zarazem zyskać jak najwięcej praktycznych korzyści?

Stół okrągły

Stoły okrągłe z pojedynczą nogą są bardziej ergonomiczne. Przy porównywalnej powierzchni blatu, oferują większą przestrzeń użytkową niż podłużne i kwadratowe modele. Zasiadanie przy stole okrągłym ma także znaczenie symboliczne – wszyscy przy okrągłym stole są równi.  Okrąg to kształt, który symbolizuje otwarcie na innych i dobrą wolę. Jednak stoły takie nie są dobrym pomysłem  w małym pomieszczeniu, ponieważ są mniej ustawne i zajmują więcej miejsca.

Stół kwadratowy

Stół kwadratowy jest przystosowany dla 4 osób. Jest to model stołu, który zdecydowanie lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Nie zajmuje on wiele miejsca.

Jednocześnie cechuje się wysoką wygodą i praktycznością. Stoły kwadratowe są wykorzystywane nie tylko w małych lokalach gastronomicznych. Również w mieszkaniach o niedużej przestrzeni, dobrze się nadają.

Stół podłużny 

Może to być stół o prostokątnym lub owalnym kształcie. Ze względu na większą powierzchnię na blacie nadaje się nie tylko do spożywania posiłków i picia kawy, ale także do codziennych aktywności, takich jak nauka, praca, towarzyskie gry lub rozmowy z przyjaciółmi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu o pojedynczej podstawie?

Przy zakupie stołu o pojedynczej postawie warto zwrócić na kilka istotnych kwestii, które decydują o jakości wykonania stołu z pojedynczą podstawą. Są to przede wszystkim:

  • Materiał wykonania blatu – decyduje on o wytrzymałości i estetyce blatu. Najbardziej wytrzymałe, a zarazem dobrze się prezentujące są stoły wykonane z dębu lub buku.
  • Materiał wykonania stelażu – bardzo istotna kwestia, gdyż to z czego wykonana jest podstawa, decyduje o stabilności oraz trwałości konstrukcji. Warto wybrać postument wyprodukowany z dobrej jakości stali.
  • Malowanie proszkowe na stelażu – dzięki zastosowaniu techniki malowania proszkowego powłoka charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi i wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych.
  • Kształt blatu – najbardziej praktyczne i dające najwięcej przestrzeni są stoły kwadratowe. Jednak okrągłe stoły też będą dobrym dodatkiem do wnętrza lokalu lub domu.
  • Waga stołu o pojedynczej nodze – stół o dużej wadze będzie bardziej stabilny.
  • Wymiary blatu – wskazują, ile jest przestrzeni na stole, najbardziej popularne rozmiary to 60 x 60, 70 x 70 a także 80 x 80.
  • Pokrycie lakierem na blacie –  blat stołu powinien być pokryty trwałym lakierem bezbarwnym w celu zabezpieczenia powierzchni przed działaniem wody i  zarysowaniami.
  • Gwarancja na stół o pojedynczej podstawie – daje nam pewność, że w razie nieoczekiwanego zniszczenia sprzęt będzie można zwrócić, aby wymienić go na nowy lub dostać zwrot pieniędzy.

Należy pamiętać, że stół jest jednym z najważniejszych dodatków w wyposażeniu restauracji, kuchni czy salonu.  Warto więc dobrać go tak, aby doskonale pasował do wnętrza pomieszczenia oraz zapewniał wygodę podczas spożywania posiłków.